Publikacje

Obudowa i zabezpieczenie cieków wodnych – grodzice winylowe a inne dostępne technologie

Grodzice

Grodzice winylowe są znajdują zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie infrastrukturalnym, obejmującym wiele gałęzi przemysłu, zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Ze względu na niską wagę, łatwość i szybkość instalacji oraz wyjątkową trwałość, konstrukcje z profili PVC stają się coraz bardziej popularne znajdując zastosowanie w projektach dotychczas zdominowanych przez tradycyjne technologie. W przypadku inwestycji, których celem jest zabezpieczenie i obudowa cieków wodnych i zbiorników, grodzice winylowe stanowią godną rozważenia alternatywę dla takich technologii jak faszynowanie, narzut kamienny lub płyty betonowe.

Grodzice winylowe, chociaż istnieją na rynku materiałów budowlanych od ponad 30 lat, dopiero w ostatnim czasie zaczęły zdobywać coraz większe zainteresowanie klientów. Atutami technologii, cenionymi przez inżynierów jest wszechstronność grodzic winylowych, niskie koszty implementacji, łatwy transport oraz niski wpływ na środowisko. Grodzice winylowe znajdują zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie infrastrukturalnym, od projektów hydrotechnicznych, w szczególności obiektów przeciwpowodziowych, przez zabezpieczenia środowiskowe po obiekty górnicze, takie jak zbiorniki odpadów poflotacyjnych. Na tym nie kończą się zastosowania grodzic winylowych. Konstrukcje z profili PVC są również atrakcyjną alternatywą dla takich technologii jak kiszka faszynowa, narzut kamienny lub płyty betonowe, czyli technologii używanych do zabezpieczenia i obudowy cieków wodnych i zbiorników.

Faszynowanie - czy grodzice winylowe mogą zastąpić kiszkę faszynową?

Myśląc o metodach ochrony brzegów stawów lub cieków wodnych takich jak rowy melioracyjne, zdecydowanie najważniejszym aspektem na który należy zwrócić uwagę jest żywotność konstrukcji oraz jej niezawodność.

W tej kwestii grodzice winylowe produkowane z materiału PVC posiadają niewątpliwą przewagę. Gwarancja na profile PVC wynosi 50 lat ponieważ materiał odznacza się bardzo wysoką wytrzymałością na czynniki biologiczne, chemiczne i atmosferyczne. Ponadto, polichlorek winylu nie jest narażony na korozję dowolnego pochodzenia. Poprawnie zaprojektowane i wykonane zabezpieczenie brzegu w technologii grodzic winylowych na pewno wytrzyma próbę czasu przy zmieniających się warunkach wodnych.

Natomiast w przypadku drewnianej kiszki faszynowej, możemy mówić o maksimum kilkuletniej, gdyż wahający się poziom wody znacznie przyspiesza butwienie drewna. Z tego powodu, zabieg faszynowania musi być cyklicznie powtarzany. Wybierając grodzice winylowe, mimo pierwotnie większego kosztu, mamy pewność, że konstrukcja ochraniająca brzeg przed erozją wytrzyma znacznie dłużej bez potrzeby prac konserwacyjnych i naprawczych. Dodatkowo, ich niska masa własna oraz modułowość konstrukcji pozwalają na elastyczność w projektowaniu i łatwość transportu na plac budowy.

Grodzice winylowe kontra narzut kamienny i płyty betonowe

 

Cieki wodne przez cały okres użytkowania muszą zapewnić odpowiednią przepustowość dla wody, aby skutecznie transportować ją w kierunku jej przeznaczenia. Również w tym przypadku grodzice winylowe wykazują się dużymi, nieoczywistymi przewagami.

Pierwsza z przewag technologii winylowych wynika z analizy zagadnienia maksymalnej pojemności cieku wodnego. Dzięki zastosowaniu grodzic winylowych możliwe jest utworzenie pionowych brzegów takiego cieku, dzięki czemu zyskuje on przekrój zbliżony do prostokąta.

 

W przypadku narzutu kamiennego lub płyt betonowych, materiały te muszą być rozłożone na brzegach zbiornika, który ma skarpy o stosunkowo łagodnym nachyleniu. Zakładając, że miejsce do wybudowania takiego cieku wodnego jest ograniczone, wybór takiej technologii wykończenia brzegów sprawi, że maksymalna pojemność cieku jest znacznie mniejsza, gdyż jego przekrój będzie przypominał trapez.

Warto pamiętać jednocześnie, że zarówno kamienie jak i płyty betonowe to materiały, które w łatwy sposób pokrywają się glonami, mchem lub innymi roślinami. Takie zarastające światło cieku wodnego przyczynia się do zmniejszenia przepustowości. Z tym problemem można sobie wprawdzie poradzić regularnie czyszcząc powierzchnie narzutu, natomiast warto pamiętać, że grodzice winylowe nie zarastają roślinnością i nie będą wymagały regularnego oczyszczania.

Warto tutaj dodać, że grodzice winylowe marki Pietrucha otrzymały certyfikat wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, który zaświadcza, że można tej technologii używać w zbiornikach z wodą pitną przeznaczoną dla ludzi, więc nie ma mowy o emisji niezdrowych związków chemicznych do wody.

Podsumowanie

Grodzice winylowe są atrakcyjną i wszechstronną alternatywą dla tradycyjnych metod zabezpieczenia brzegów, takich jak kiszka faszynowa, narzut kamienny i ażurowe płyty betonowe.

Ich liczne zalety, takie jak niskie koszty, łatwość montażu, trwałość oraz korzyści środowiskowe, czynią je wyborem godnym rozważenia przez inżynierów i decydentów w branży budowlanej oraz rolniczej.

Możliwość recyklingu grodzic winylowych po zakończeniu życia użytkowego, to kolejna  z zalet, które sprawiają, że są one ekologicznym wyborem.

W wyniku analizy porównawczej, staje się jasne, że technologia grodzic PVC stanowi godną uwagi alternatywę dla wymagających częstego powtarzania zabiegów faszynowania, co przyniesie korzyści finansowe na przestrzeni lat.

#faszynowanie #kiszkafaszynowa #zabezpieczeniebrzegów #faszyna

Wróć