Współpraca biznesu i nauki na rzecz bezpieczeństwa, czyli światłowodowy system monitorowania odkształceń grodzic.
Współpraca biznesu i nauki na rzecz bezpieczeństwa, czyli światłowodowy system monitorowania odkształceń grodzic.
Wspólnie z zespołem naukowców z Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej opracowaliśmy innowacyjny światłowodowy system monitorowania naprężenia na konstrukcjach wykonanych z grodzic winylowych.
Grodzice winylowe i hybrydowe to nowoczesna i przyjazna dla środowiska alternatywa dla rozwiązań bazujących na tradycyjnych materiałach, takich jak stal, drewno czy beton. Tego typu profile wykonane z materiałów termoplastycznych są wykorzystywane w sektorze inżynierii lądowej i wodnej.
Opracowane przez ekspertów Pietrucha i naukowców z Politechniki Łódzkiej innowacyjne rozwiązanie czujnikowe ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa, szczególnie w projektach z zakresu ochrony przeciwpowodziowej i konstrukcji inżynieryjnych.
System monitorowania odkształcenia opiera się na integracji czujników światłowodowych z grodzicami tworzącymi konstrukcję ścian oporowych.
Zaletą zastosowania technologii światłowodowej jest możliwość prowadzenia odczytów w sposób precyzyjny z detekcją rozkładu naprężenia na całym obszarze monitorowanego elementu. Opracowane rozwiązanie czujnikowe pozwala na wczesne wykrywanie anomalii: system informuje o pojawieniu się potencjalnych zagrożeń, takich jak nadmierne naprężenia czy ryzyko deformacji konstrukcji. Dane pochodzące z czujników mogą wpływać również na optymalizację prac konserwacyjnych i naprawczych, co przekłada się na zmniejszenie kosztów operacyjnych.
Najważniejszą cechą rozwiązania jest natomiast znaczące obniżenie ryzyka i zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego, jako że w porę wykryte przeciążenia konstrukcji pozwolą uniknąć katastrof związanych z uszkodzeniami ścian oporowych, które mogą prowadzić do powodzi czy zniszczeń infrastrukturalnych. Pierwsze testy w warunkach rzeczywistych potwierdziły skuteczność rozwiązania, które spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony partnera przemysłowego.
Natomiast, w połowie 2024 roku podpisana została umowa dotycząca udzielenia licencji wyłącznej na korzystanie z opracowanego know-how dla spółki Pietrucha International. Obecnie w ramach badań zespołu technologii światłowodowych kontynuowane są prace nad dalszym udoskonaleniem rozwiązania oraz zapewnienia mu międzynarodowego sukcesu komercyjnego.
Szczegółowe informacje: TUTAJ